28 sierpnia 2012

Kurczak w winie

2 udka kurczaka obsypałam białym pieprzem, gałką muszkatołową, ostrą papryką i solą. Odłożyłam na godzinę do lodówki. Po tym czasie podsmażyłam je na oleju. Po około 8 minutach wlałam szklankę wytrawnego wina i dusiłam godzinę. Mniej więcej na 20 minut przed końcem duszenia zdjęłam pokrywkę, aby odparował nadmiar wody.
Podałam z kluskami śląskimi.

26 sierpnia 2012

Kurczak "3 smaki"

Skąd nazwa? Od 3 składników, które nadają wyjątkowy smak potrawie. A te składniki to miód, sos sojowy i sezam.
W miseczce wymieszałam 3 łyżki miodu z 2 łyżkami ciemnego sosu sojowego. Podwójną pierś kurczaka pokroiłam w kosteczkę i namoczyłam w marynacie. Odłożyłam do lodówki na 1 godzinę. Po tym czasie kosteczki kurczaka obtoczyłam w ziarnach sezamu i smażyłam do zrumienienia na oleju.
Podałam z ryżem.

24 sierpnia 2012

Sos kurkowy z pyzami

Niedawno podawałam Wam przepis na sos kurkowy. Dzisiejszym wpisem chciałabym przypomnieć ten wspaniały smak. Tak w skrócie:
Przyrządzamy sos kurkowy wg tego przepisu (klik) i podajemy z pyzami. Fantastyczny polski smak. Mniam!

23 sierpnia 2012

Barszcz ukraiński


Ugotowałam buraki: w łupinkach, bez soli, ok. 3 godziny. Ugotowałam 7 sztuk. 4 wykorzystałam do barszczu, resztę obrałam z łupinek i zamroziłam (będę miała gotowe do kolejnego barszczu lub do zasmażanych buraczków).

Do zimnej wody włożyłam żeberka, kiedy się woda zagotowała, dodałam w kawałku selera i pietruszkę, 2 poszatkowane garści kapusty białej, posiekaną cebulę, pokrojone w słupki marchewkę i buraki. Do tego dodałam 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 2 pokrojone ząbki czosnku, natkę pietruszki, sól. Wszystko gotowało się ok godzinę. Po tym czasie dodałam fasolę i ziemniaki pokrojone w kostkę. Gotowałam większą ilość fasoli do fasolki po bretońsku i wzięłam stamtąd. Równie dobrze można dodać fasolę z puszki lub ugotować osobno małą porcję. Gotowałam zupę, aż ziemniaki będą miękkie i dodałam 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego i pół łyżeczki soku z cytryny. Pogotowałam jeszcze ok. 10 minut i zaprawiłam śmietaną.

22 sierpnia 2012

Smażone naleśniki ze szpinakiem i mozzarellą

Świeży szpinak. Uwielbiam! Uwielbiam! Uwielbiam! W połączeniu z odpowiednim serem to już poezja!
Usmażyłam naleśniki wg standardowego przepisu, czyli: mąka, mleko, jajko, ciut oleju - mieszamy do gęstej, ale lejącej się masy.
Pół kilograma oczyszczonych liści szpinaku wrzuciłam na 3 minuty do wrzątku. Wrzucenie liści na gorącą wodę spowodowało, że z natury twarde liście zmiękły i potem dały się łatwo posiekać. Na oliwę z oliwek wrzuciłam posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkliła, dodałam posiekany szpinak. Osoliłam i smażyłam ok. 5 minut. Po tym czasie dodałam 4 wyciśnięte ząbki czosnku. Czosnek należy dodawać do potraw pod koniec gotowania, aby nie wygotował się aromat. Smażyłam jeszcze minutę, aby czosnek delikatnie się podsmażył i wyłączyłam gaz pod patelnią. Dodałam 150g tartej mozzarelli i wymieszałam.
Szpinak nałożyłam na naleśniki, zawinęłam i każdego jeszcze podsmażyłam (obowiązkowo!) na patelni z maleńką ilością oleju. Podsmażenie gotowych naleśników nadaje im apetyczny wygląd i jeszcze lepszy smak.
Naleśniczki wyszły tak pyszne, że gdyby jakaś restauracja w Lublinie takie serwowała, byłabym ich stałą klientką :)
Taka ilość szpinaku starczyła mi na 5 naleśników.

21 sierpnia 2012

Farfalle rosso

Dziś coś bardzo we włoskim klimacie.
Na gorącą oliwę wrzuciłam paprykę czerwoną pokrojoną w kosteczkę. Podsmażyłam ok. 2 minuty i dodałam posiekaną cebulę. Kiedy cebula się zeszkliła dodałam 2 pomidory pokrojone w kostkę, 3 sprasowane ząbki czosnku, sól, pieprz. Dusiłam ok. 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie dodałam 100g gorgonzoli. Dusiłam jeszcze chwilę, aby ser się rozpuścił i dokładnie wymieszałam.
Podałam z makaronem farfalle.
W dniu 28 listopada 2011 danie otrzymało tytuł "Danie dnia" na www.smaker.pl

20 sierpnia 2012

Bananowe placuszki

2 banany, pełną szklankę mleka, jajko, łyżeczkę cukru wanilinowego i 2 łyżki cukru zmiksowałam blenderem. Do tak zmiksowanej masy mieszając, dodawałam przesianą mąkę, aż uzyskałam konsystencję gęstej śmietany. W międzyczasie dodawania mąki, dodałam na czubku łyżeczki proszek do pieczenia, którego nie można bezpośrednio wsypać do masy, tylko najpierw wymieszać z łyżką mąki. Ciasto wylewałam małymi porcjami na gorący olej i smażyłam chwilę z obu stron, aż placuszki się zrumienią. 
Efekt końcowy. Pycha!!!

16 sierpnia 2012

Placki ziemniaczane

Coś, co Tygrysy lubią najbardziej… :)

Ziemniaki (2 kg) i 2 cebule zmiksowałam w sokowirówce. Robię tak, ponieważ tarcie na tarce jest męczące i zawsze poranię sobie palce. Do masy dodałam jajko, mąkę, vegettę, sól i pieprz - do smaku. Jeśli nie umiecie wyczuć smaku w surowym cieście, możecie usmażyć jednego próbnego placuszka i ewentualnie skorygować smak surowej masy.

 1. Placki z zapieczoną szynką i serem
Na gorący olej wyłożyłam cieniutką warstwę masy, na to położyłam plasterek szynki i żółty ser, na to nalałam masę tak, aby zakryła szynkę i ser. Kiedy usmażyła się spodnia warstwa, delikatnie przekręciłam na drugą stronę i smażyłam do zrumienienia.

2. Placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym 
Pokrojone pieczarki wrzuciłam na olej, osoliłam, podsmażyłam i dodałam cebulę. Dusiłam chwilę i zalałam małą ilością wody. Po ok 10 minutach zagęściłam mąką i opieprzyłam. Gotowy sos wyłożyłam na placka.



14 sierpnia 2012

Naleśniki meksykańskie

Pół kilograma karkówki pokroiłam w kostkę (1cm x 1cm) i wrzuciłam na oliwę. Podsmażyłam ze wszystkich stron, aby mięso zbrązowiało i dodałam 2 pokrojone cebule i 5 ząbków czosnku, osoliłam. Po kilku minutach dodałam pokrojoną w drobne kawałki paprykę czerwoną i pomidora, obsypałam ostrą papryką, wlałam (opcjonalnie) 2 łyżeczki octu balsamicznego pomidorowego. Podłałam wodą i dusiłam ok 40 minut. Po tym czasie dodałam 1/3 puszki kukurydzy i 1/3 puszki czerwonej fasoli. Sos się chwilę pogotował i był na tyle gęsty, ze nie musiałam zagęszczać. 
Usmażyłam naleśniki: mąka + mleko + jajko + szczypta soli + łyżka oleju.
Na gotowe naleśniki nałożyłam farsz meksykański, zawinęłam w rulonik, obsypałam tartym żółtym serem i wstawiłam do piekarnka na ok 8 minut. 
 

13 sierpnia 2012

Musztra dla kiełbachy i ogóra

Składniki nie są zbyt wyszukane, jednak smak… ach!!!
Na patelni podsmażyłam 3 kiełbaski pokrojone w małą kosteczkę. Kiedy były dobrze zrumienione, dodałam posiekaną cebulę i smażyłam, aż się delikatnie zezłociła. W kubeczku rozmieszałam ok. 100 ml śmietany, 6 łyżeczek musztardy, 2 łyżki mąki. Tak wymieszane składniki wlałam do kiełbasy i mieszałam chwilę, aż sos zgęstniał. Wyłączyłam ogień pod patelnią i dodałam ogórka kwaszonego pokrojonego w małą kosteczkę.  
Podałam z kaszą jęczmienną.

9 sierpnia 2012

Wielowarzywny krupniczek

Do zimnej wody wrzuciłam żeberka, kiedy woda się zagotowała, zszumowałam i dodałam starte warzywa: marchew, seler, pietruszkę, natkę pietruszki, pora, posiekaną cebulę. Gotowałam na wolnym ogniu przez godzinę. Po tym czasie wsypałam kaszę jęczmienną (pamiętajcie, że kasza podwaja swoją objętość). Po kilku minutach dodałam różyczki kalafiora, mrożony zielony groszek i fasolkę szparagową. Gotowałam do miękkości kaszy.

4 sierpnia 2012

Pieczony pstrąg

Fileta pstrąga oprószyłam solą, pieprzem, suszoną natką pietruszki (niestety, tylko taką miałam) i natarłam jednym małym wyciśniętym ząbkiem czosnku. Pstrąga koniecznie trzeba piec ze skórą, ponieważ jego mięsko jest tak delikatne, że mogłoby się rozpaść podczas pieczenia lub później jedzenia. Zawinęłam rybę w folię aluminiową.
W międzyczasie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni od 30 minut piekły się już ziemniaki pokrojone w kształt frytek. Dołożyłam aluminiowe zawiniątka i piekłam jeszcze 15 minut.
Podałam z pieczarkami usmażonymi z cebulą z dużą ilością pieprzu.